Porozumienie Ponad Podziałami, zainicjowane przez Czesława Bieleckiego w 1989 roku, powstało tuż po wyborze Jaruzelskiego na Prezydenta RP. Wśród kilkudziesięciu uczestników Porozumienia byli m.in. Gustaw Herling-Grudziński i Jan Olszewski, Stefan Niesiołowski i Wojciech Włodarczyk, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Jan Parys i Krzysztof Piesiewicz, Barbara Stanosz i Roman Zimand, Marek Zieliński i Paweł Szapiro, Tomasz Wardyński i Jan Waszkiewicz oraz wielu innych. W utworzonym klubie politycznym powstał m.in. radykalny projekt reformy administracji publicznej zatytułowany Silne Państwo-Minimum.
Z artykułem Bieleckiego na temat PPP zapoznać się można na portalu www.salon24.pl – LINK
Do potrzeby ponownego podjęcia inicjatywy podobnej do Porozumienia nawiązała w wywiadzie dla Plus Minus Irena Lasota – LINK – fragment wywiadu poniżej:
W 1989 roku Czesław Bielecki zorganizował klub Porozumienie Ponad Podziałami (PPP). Zaprosił bardzo szacowne i bardzo zróżnicowane towarzystwo. Idea była doskonała, ale klub się rozpadł – i to chyba nie dlatego, że podziały były zbyt głębokie, ale dlatego, że ludzie byli bardzo rozbiegani, dla nikogo poza Sławkiem (Bieleckim) PPP nie było priorytetem, ludzie po latach posuchy znajdowali sobie różne zajęcia.